FORUM MARI BELAJAR
Selamat datang ke Forum Mari Belajar (MBF)... sila login/daftar... pendaftaran percuma, sangat mudah, sangat cepat & tidak cerewet... ada ruangan yg anda tdk dpt lihat jika tidak login...

Terima kasih atas kunjungan anda...

Join the forum, it's quick and easy

FORUM MARI BELAJAR
Selamat datang ke Forum Mari Belajar (MBF)... sila login/daftar... pendaftaran percuma, sangat mudah, sangat cepat & tidak cerewet... ada ruangan yg anda tdk dpt lihat jika tidak login...

Terima kasih atas kunjungan anda...
FORUM MARI BELAJAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ranking Web Pendidikan
Free Ranking System For Malaysian School's Sites and Portals

Klik utk lihat senarai...

ILMU YANG TIDAK TERNILAI... Cgu, ank sy dlm thn 5 dan lmh dlm sub sains.. Sy amat ssh hati krn thn dpn dia pula akan mnduduki upsr. sy mncari2 tips utk sy praktikkn pd ank sy dan di ruangan ini sy temui segalanya.. Ats usaha cgu ini sy mndpt bnyk pengetahuan.. Terima kasih ats usaha cgu semoga diberkati segala ilmu yg dikongsikan brsama... (ummiS 8sept11 12.14am) Klik

Log in

I forgot my password

Who is online?
In total there are 66 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 66 Guests

None

[ View the whole list ]

Most users ever online was 436 on Mon Sep 20, 2010 10:16 pm
Latest topics
» Detergent, suggestions
by samuelbass Sun Jan 09, 2022 4:38 pm

» Nak beli mesin basuh
by samuelbass Sun Jan 09, 2022 4:32 pm

» Sila perkenalkan diri anda... tp tdk wajiblah...
by Admin Thu Jun 18, 2015 9:54 am

» soalan BM
by daniya2003 Sat May 23, 2015 8:53 pm

» LATIHAN BAHASA MELAYU UPSR
by daniya2003 Sat May 23, 2015 8:49 pm

» pecahan
by daniya2003 Sat May 23, 2015 8:41 pm

» Karangan : GURU SAYA
by 'Ainun Najihah Tue May 19, 2015 3:55 pm

» 14 Perkara Utama Mengenai Fail Meja
by salshark58 Tue May 12, 2015 9:33 am

» SOALAN KBAT
by syrfna Sun Apr 26, 2015 9:08 pm

» Nak atasi subjek yang x pernah lulus !
by Admin Mon Apr 06, 2015 7:50 pm

» Kawan nk x???
by Admin Mon Apr 06, 2015 7:48 pm

» WAJIB DAFTAR SEBAGAI AHLI FORUM
by Admin Mon Apr 06, 2015 7:47 pm

» BARU atau BAHARU
by Admin Mon Apr 06, 2015 7:41 pm

» talk in english, IF YOU DARE!
by Nuhaaa98 Tue Mar 17, 2015 10:41 pm

» geografi NOTA
by logapriya.murugaiah Sat Nov 29, 2014 7:44 pm

» bahasa melayu
by logapriya.murugaiah Fri Nov 28, 2014 1:06 pm

» bahasa melayu
by logapriya.murugaiah Fri Nov 28, 2014 12:36 pm

» math : Strawberry
by ijibang Wed Nov 26, 2014 1:21 am

» Salam Kenal
by erwinmaya Mon Nov 03, 2014 11:42 am

» English Grammar Exercises
by M.TASHVEENA* Sat Oct 18, 2014 11:16 am

» berkongsi belajar Matematik
by M.TASHVEENA* Sun Oct 12, 2014 8:49 pm

» BAHASA MELAYU
by M.TASHVEENA* Sun Oct 12, 2014 8:40 pm

» Koleksi bank soalan UPSR
by M.TASHVEENA* Sun Oct 12, 2014 8:32 pm

» Sport Day
by M.TASHVEENA* Sat Oct 11, 2014 10:08 pm

» SIMPULAN BAHASA
by M.TASHVEENA* Sun Oct 05, 2014 4:29 pm

FMB Chatbox

NOTIS / IKON MBF
CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel - Page 2 Stress10 CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel - Page 2 Ikon_b10 CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel - Page 2 Andadibuli CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel - Page 2 Berikanper CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel - Page 2 Ikon_j10 CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel - Page 2 Ikon_a11 CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel - Page 2 Ikon_a12
Online English Dictionary
www.educationatlas.com
16731 blu 0
online education degrees
Pengunjung / Visitors

CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel

brenda
Cikgu X
Sylzt
mira_96
zulhilmi
Faye
KAY
amanda
AMY
Cikgu Edy
baxley
Jasmine
Admin
17 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel - Page 2 Empty CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel

Post by Admin Fri May 09, 2008 6:26 pm

First topic message reminder :

By Cikgu Edy...
ini adalah contoh karangan yang telah dihantarkan kepada saya. Tajuknya AKU SEBATANG PENCIL. Pelajar ini dalam tahun 4

CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel - Page 2 Karang10

a. Untuk murid-murid, apa komen anda mengenai karangan ini?
b. Untuk guru-guru, mari kita komen bersama-sama, sedikit usaha kita untuk membantu, besar pahalanya... hee hee...
Admin
Admin
Admin
Admin

Number of posts : 3369

https://maribelajar.forumms.net

Back to top Go down

CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel - Page 2 Empty Re: CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel

Post by mira_96 Sun Mar 08, 2009 11:46 am

cikgu edy,dalam cerita tersebut Faye adalah kya dan baik hati...
mira_96
mira_96
MBF Senior Member
MBF Senior Member

Number of posts : 446
Humor : n0thing is aNything

Back to top Go down

CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel - Page 2 Empty Re: CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel

Post by brenda Mon Mar 09, 2009 11:28 am

Cikgu boleh saya guna karangan Faye, tetapi saya ubah sedikit perkataan dari karangan faye.
brenda
brenda
MBF Super Senior Member
MBF Super Senior Member

Number of posts : 619
Humor : What does the elf's learn in school? Elf-abet!

Back to top Go down

Post by brenda Mon Mar 09, 2009 11:42 am

Saya adalah sebatang pensil yang berjenama Faber Castell. Saya diperbuat daripada sebatang kayu. Saya berasal dari kilang alat tulis.

Pada suatu hari, saya dihantar bersama rakan-rakan saya ke sebuah kedai alat tulis. Saya berasa sedih kerana rakan-rakan yang lain dihantar ke kedai yang berasingan. Saya dijual dengan harga RM1.00 sebatang. Tiada sesiapa pun yang ingin membeli saya.

Pada suatu malam, seorang perempuan yang besederhana telah membeli saya. Saya bersyukur kerana ada yang sudi membeli saya. Tuan saya bernama Batrisya. Tiba pada suatu hari,tuan saya menduduki peperiksaan UPSR. Saya terkejut kerana tuan saya bercakap dengan saya "Wahai pensil kesayanganku yakinkanlah bahawa saya boleh lakukan yang terbaik".

Pada hari keluarnya keputusan peperiksaan UPSR itu, tuan saya berasa gementar. Cikgu Rahizam mengumumkan bahawa tuan saya mendapat 5A. Tuan saya berasa gembira,dan saya pula disimpan di almari. Saya tidak digunakan lagi. Tuan saya mengunakan pensil yang berjenama lain lagi. Saya berasa sangat sedih. Crying or Very sad
brenda
brenda
MBF Super Senior Member
MBF Super Senior Member

Back to top Go down

Post by brenda Mon Mar 09, 2009 11:47 am

Karangan in serupa dengan karangan Faye. Saya sudah meminta izin dengan guru lain untuk mengikut karangan Faye. Maafkan saya Faye. Neutral
brenda
brenda
MBF Super Senior Member
MBF Super Senior Member

Back to top Go down

Post by Cikgu Edy Mon Mar 09, 2009 9:07 pm

bagus brenda...
Cikgu Edy
Cikgu Edy
Moderator
Moderator

Number of posts : 968
Humor : hiiii hiii . nobody's perfect laa...

Back to top Go down

Post by Minnie Tue Mar 10, 2009 7:03 pm

bagus.....
maaf menyampuk hehe....
Minnie
Minnie
Teacher

Number of posts : 66

http://www.samsclub.ipbfree.com

Back to top Go down

Post by Cikgu Edy Tue Mar 10, 2009 7:35 pm

brenda wrote:Saya adalah sebatang pensil yang berjenama Faber Castell. Saya diperbuat daripada sebatang kayu. Saya berasal dari kilang alat tulis.

Pada suatu hari, saya dihantar bersama rakan-rakan saya ke sebuah kedai alat tulis. Saya berasa sedih kerana rakan-rakan yang lain dihantar ke kedai yang berasingan. Saya dijual dengan harga RM1.00 sebatang. Tiada sesiapa pun yang ingin membeli saya.

Pada suatu malam, seorang perempuan yang besederhana telah membeli saya. Saya bersyukur kerana ada yang sudi membeli saya akhirnya. Tuan saya bernama Batrisya. Tiba pada suatu hari,tuan saya menduduki peperiksaan UPSR. Saya terkejut kerana tuan saya bercakap dengan saya "Wahai pensil kesayanganku yakinkanlah bahawa saya boleh lakukan yang terbaik".

Pada hari keluarnya keputusan peperiksaan UPSR itu, tuan saya berasa gementar. Cikgu Rahizam mengumumkan bahawa tuan saya mendapat 5A. Tuan saya berasa gembira,dan saya pula disimpan di almari. Saya tidak digunakan lagi. Tuan saya mengunakan pensil yang berjenama lain lagi. Saya berasa sangat sedih. Crying or Very sad

Memandangkan ini adalah karangan kedua, maka komen cikgu lebih detail, sila perhatikan dan hayati sepenuhnya ya....

komen cikgu, lihat perkataan/ayat yang dimerahkan secara berturutan.

a. mungkin lebih menarik jika penerangan ini lebih detail, sebagai contoh, pensel bukan dari kayu sahaja tapi juga daripada Karbon, cuba lakukan sedikit penyelidikan mengenai pensel

b. kilang ini terletak di mana?

c. Sila periksa kesesuaian perkataan, mungkin "saya" lebih sesuai

d. cuba cari perkataan yang lebih sesuai

e. lihat ayat yang di"biru"kan, ini adalah ayat yang sangat berkaitan antara satu sama lain. Mulanya "tiada"... kemudiannya "ada", oleh itu, untuk ayat menjadi lebih kreatif, ada baiknya diletakkan perkataan "akhirnya", sebab... mula-mula "tiada", kemudian "ada akhirnya", bukankah molek bunyinya.

f. Peperiksaan adalah diumumkan, perkataan "keluarnya keputusan" agak janggal dan ayat menjadi kurang lancar.

akhir sekali, ejaan pensel (BM) dan bukan Pensil.
Cikgu Edy
Cikgu Edy
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by Sylzt Fri Apr 10, 2009 2:34 am

knapa pilih beli masa malam? bukan petang? pelik la diperbuat dari sebatang kayu... besar pensel tu kalau cam tu.. ^^ Saya suka menulis karangan berdasarkan logik.. tapi saya selalu melakukan kesalahan dalam penulisan sy.. sob sob sob

Sylzt
Teacher

Number of posts : 18

Back to top Go down

Post by brenda Fri Apr 10, 2009 12:32 pm

Apa erti sob sob sob
brenda
brenda
MBF Super Senior Member
MBF Super Senior Member

Back to top Go down

Post by Cikgu X Fri Apr 10, 2009 10:24 pm

sedih + menangislah tu, hehe...
Cikgu X
Cikgu X
Special Rank

Number of posts : 3202

Back to top Go down

Post by brenda Sat Apr 11, 2009 3:21 pm

oh..
brenda
brenda
MBF Super Senior Member
MBF Super Senior Member

Back to top Go down

Post by brenda Sat Apr 11, 2009 4:21 pm

Sylzt wrote:knapa pilih beli masa malam? bukan petang? pelik la diperbuat dari sebatang kayu... besar pensel tu kalau cam tu.. ^^ Saya suka menulis karangan berdasarkan logik.. tapi saya selalu melakukan kesalahan dalam penulisan sy.. sob sob sob
Kalau Sylzt Teacher, kenapa Sylzt perlu membuat karangan?
brenda
brenda
MBF Super Senior Member
MBF Super Senior Member

Back to top Go down

Post by amanda Sat Apr 11, 2009 9:21 pm

Saya ialah sebatang pensil berjenama Luna. Saya mempunyai tiga rakan yang baik iaitu Faber Castell,Stabilo and Elite. Kami diperbuat daripada kilang yang sama. Pada suatu hari kami telah dihantar ke kedai alat tulis yang berbeza. Saya berasa amat sedih kerana merekalah satu-satunya rakan karib saya.

Pada suatu hari,seorang gadis berumur 15 tahun ingin membeli saya. Nama gadis itu ialah Hannah. Hannah baik orangnya. Dia membeli saya dan menggunakan saya untuk kelas seni. Hannah amat bangga dengan saya kerana kerjanya selalu membuahkan hasil yang baik. Guru-guru juga memuji hasil kerjanya itu. Hannah juga pernah menyertai pertandingan melukis. Dia mendapat tempat pertama. Saya berasa bangga apabila saya mendengar dia memuji kebolehan saya.

Pada suatu hari,adiknya Jackson mengambil saya tanpa kebenaran Hannah. Dia menggunakan saya untuk kerja pendidikan seni kerana dia selalu mendengar pujian dari kakaknya yang selalu mendapat markah yang tinggi dalam pendidikan seni. Jackson menggunakan saya sehingga batang saya menjadi pendek. Akhirnya,dia membuang saya kerana saya sudah pendek. Jackson memberitahu Hannah yang saya dicuri oleh rakan sekelasnya pada hari tersebut. Hannah berasa sedih kerana kehilangan saya. Saya juga berasa sedih kerana oleh Jackson,saya tidak boleh berkhidmat untuk tuan saya lagi.
amanda
amanda
MBF Senior Member
MBF Senior Member

Number of posts : 313
Humor : pada satu hari, kebun buah pak mat terbakar. apakah buah yang terselamat dari kebakaran itu?

Back to top Go down

Post by amanda Sat Apr 11, 2009 10:00 pm

Jasmine wrote:Baiklah mr.admin, harap maaf, ini post saya tadi;
Jasmine wrote:Ok, karangan ini pd sya agak baik juga, bersifat objektif. Cuma,
1. kecilkan sedikit saiz tulisan
2. Elakkan kesilapan yg tdk sepatutnya spt salah ejaan.
3. Dlm penulisan, perkataan 'dah' kurang sesuai digunakan kecuali mgkin terdpt dialog dlm karangan tersebut.
4. Jarakkan perkataan selepas titik noktah.
5. Nama khas mesti bermula dgn huruf besar.
CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel - Page 2 Karang11
Jasmine mcm mana jasmine buat correction utk kerja baxley ni? mcm jasmine pun ada kat situ jugak kat rumah baxley memeriksa kerjanya... What a Face Suspect
amanda
amanda
MBF Senior Member
MBF Senior Member

Humor : pada satu hari, kebun buah pak mat terbakar. apakah buah yang terselamat dari kebakaran itu?

Back to top Go down

Post by Cikgu Edy Mon Apr 13, 2009 12:12 pm

amanda wrote:Saya ialah sebatang pensil berjenama Luna. Saya mempunyai tiga rakan yang baik iaitu Faber Castell,Stabilo and Elite. Kami diperbuat daripada kilang yang sama. Pada suatu hari kami telah dihantar ke kedai alat tulis yang berbeza. Saya berasa amat sedih kerana merekalah satu-satunya rakan karib saya.

Pada suatu hari,seorang gadis berumur 15 tahun ingin membeli saya. Nama gadis itu ialah Hannah. Hannah baik orangnya. Dia membeli saya dan menggunakan saya untuk kelas seni. Hannah amat bangga dengan saya kerana kerjanya selalu membuahkan hasil yang baik. Guru-guru juga memuji hasil kerjanya itu. Hannah juga pernah menyertai pertandingan melukis. Dia mendapat tempat pertama. Saya berasa bangga apabila saya mendengar dia memuji kebolehan saya.

Pada suatu hari,adiknya Jackson mengambil saya tanpa kebenaran Hannah. Dia menggunakan saya untuk kerja pendidikan seni kerana dia selalu mendengar pujian dari kakaknya yang selalu mendapat markah yang tinggi dalam pendidikan seni. Jackson menggunakan saya sehingga batang saya menjadi pendek. Akhirnya,dia membuang saya kerana saya sudah pendek. Jackson memberitahu Hannah yang saya dicuri oleh rakan sekelasnya pada hari tersebut. Hannah berasa sedih kerana kehilangan saya. Saya juga berasa sedih kerana oleh Jackson,saya tidak boleh berkhidmat untuk tuan saya lagi.

"and" betulkan kepada "dan"

"diperbuat daripada" ; periksa semula ayat anda, ayat ini mengelirukan

"merekalah satu-satunya"; periksa semula ayat ini, agak mengelirukan

"batang saya"; gunakan perkataan yang tepat untuk menerangkan maksud anda, jika si pensil yang bercerita, ia bercerita mengenai tubuhnya, maka sebaik-baiknya gunakan "tubuh saya" atau "badan saya" dan bukan penjodoh bilangan.

"kerana oleh"; ayat ini juga mengelirukan. Cuba gunakan ayat yang mudah.

secara keseluruhannya, karangan ini bagus sekali.
Cikgu Edy
Cikgu Edy
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by amanda Tue Apr 14, 2009 4:55 pm

Terima kasih Cikgu Edy kerana memeriksa kerja saya
amanda
amanda
MBF Senior Member
MBF Senior Member

Back to top Go down

CONTOH KARANGAN - Cerita Sebatang Pensel - Page 2 Empty Komen Karangan Autobiografi

Post by mike66 Fri Apr 17, 2009 4:14 pm

Saya adalah sebatang pensil. Saya dilahirkan di kilang pensil. Saya diperbuat daripada kayu. Saya diambil oleh seorang murid yang bernama Ash. Ash adalah murid Tahun Tiga Cemerlang. Saya digunakan oleh Ash untuk melukis dan menulis. Setelah lama Ash menggunakan saya, akhirnya saya telah habis digunakan.
mike66
mike66
Moderator
Moderator

Number of posts : 31
Humor : KEJAYAAN DALAM HIDUP ADALAH MISI UTAMA

Back to top Go down

Post by nurhazirah zulkurnain Mon Feb 15, 2010 8:35 pm

Saya harap cikgu Jasmine n cikgu Edy boleh tlg perbaiki kelemahan saya.....

Aku sebatang pensel.Aku diperbuat daripada kayu dan mataku berwarna hitam.Aku dinamakan Stabilo.Aku dilahirkan di kilang yang terkemuka di Kuala Lumpur.
Setelah siap di proses,aku dan kawan-kawanku di kumpulkan di dalam sebuah kotak.Aku dan kawan-kawanku dimasukkan ke dalam sebuah lori untuk di jual di kedai alat tulis.
Aku terpaksa berpisah dengan kawan-kawanku yang lain kerana kami ditempatkan di kedai yang berlainan.Aku dan beberapa kawanku di jual di Kedai Idaman yang terletak di Puchong.Aku dan kawan-kawanku diletakkan di sebuah almari kaca untuk di pasarkan.
Setelah tiga jam di pasarkan,seorang murid perempuan tertarik denganku.Dia bertanyakan hargaku kepada penjual di kedai itu.Setelah diberitahu hargaku,dia terus bersetuju untuk membeliku.Aku gembira kerana sudah mempunyai tuanku sendiri.
Aku di jaga dengan baik oleh tuanku.Dia menempatkanku di dalam kotak pensel kepunyaannya.Aku selalu digunakan olehnya semasa menulis dan mengasahku ketika mataku tumpul.
Suatu hari,aku telah di curi oleh seorang pelajar lelaki.Dia menggunakanku sehingga aku terlalu pendek.Akhirnya,aku di buang ke dalam tong sampah.Aku amat sedih dan terlalu merindukan tuanku.Tamatlah riwayat hidupku.

nurhazirah zulkurnain
MBF New Member
MBF New Member

Number of posts : 3

Back to top Go down

Post by nur alwani Fri Feb 19, 2010 10:01 pm

tahniah buat semua pelajar kerana anda mampu mencipta karangan berdasarkan kretiviti anda sendiri. jangan pernah malu untuk bertanyakan sesuatu. jangan malu untuk menunjukkan hasil karangan anda kepada guru anda.
nur alwani
nur alwani
Moderator
Moderator

Number of posts : 136
Humor : JANGAN LETAKKAN KEESAAN ALLAH DI DALAM AKAL FIKIRAN KITA. SETINGGI-TINGGI ILMU DUNIA INI YANG MAMPU KITA KECAPI HANYALAH UMPAMA SETITIS AIR DI LAUTAN

Back to top Go down

Post by Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics